Wielu początkujących graczy nie zna nawet terminu ,,marża”. Cóż, najprościej mówiąc, to jest to, co firma bukmacherska odejmie od twojego zakładu jako zapłatę za zaoferowanie swoich usług – oczywiście jest to bardzo niejasna odpowiedź na takie żywe pytanie – dlatego też przygotowaliśmy dla ciebie ten poradnik o tym, czym jest marża bukmacherska!

Marża bukmacherska – na czym ona polega?

Dlaczego bukmacherzy stworzyli coś takiego jak marża?

Z tego powodu, że w razie przegrania zakładu firma bukmacherska nie straci wszystkich środków zainwestowanych w zakład. W końcu, jeśli ludzie zaczną wygrywać, a bukmacher (teoretycznie) oferowałby zakłady bez marży non-stop, to naraziłby się na ogromne straty pieniężne. Dlatego marża jest nie tylko wskaźnikiem atrakcyjności kursów oferowanych nam przez bukmachera, ale także procentem zysku z danego zakładu. Niezależnie od wyniku zysk ten trafi do kieszeni legalnej firmy bukmacherskiej. Dlatego marża to nic innego jak czysty zysk dla takiego przedsiębiorstwa.

Warto zaznaczyć, że dla wszystkich zakładów postawionych przez klientów danego buka marża nie jest stałą wartością. W praktyce oznacza to, że jeśli gracz zainwestuje więcej pieniędzy w zakład przeciwny do tego, który prawdopodobnie wygra, to firmy bukmacherskie będą miały tendencję do obniżania kursów do tego rozwiązania zakładu, tym samym nie tylko zmniejszając ryzyko potencjalnej straty, ale także zachęcając gracza do wybrania tej opcji wytypowanej przez nich.

sts bonus betgames bez depozytu
Darmowe 29 PLN bez depozytu w STS

Gdzie marże bukmacherskie są najwyższe?

Zacznijmy od tego, że niektórzy bukmacherzy ustalają kursy w taki sposób, że wysokość marży zależy w dużej mierze od dyscyplin sportowych, jednakże najczęściej decydujący jest również rodzaj zakładu. Powszechnie uważa się, że bukmacherzy najbardziej zyskują na zakładach trójdrożnych, zwłaszcza w sportach zespołowych, takich jak piłka nożna, czy hokej na lodzie. Uważamy, że ten trend jest spowodowany dwoma prostymi powodami: po pierwsze, są to sporty, które nie grzeszą brakiem popularności – po drugie, są one najtrudniejsze do przewidzenia, ponieważ każdy zakład ma trzy możliwe wyniki.

Jeśli chodzi o najniższe zyski z marży bukmacherskiej, to głównie są one na sportach niszowych, takimi jak tenis, baseball czy rugby, czyli w większości sportów, w których można podjąć tylko dwie decyzje, więc nic dziwnego, że profesjonalni gracze zakładów bukmacherskich uwielbiają obstawiać właśnie na te sporty.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
sts.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
efortuna.plFreebet 20 PLNKod: BETONLINE
betfan.pl600 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

Na co uważać w wypadku marż?

Oczywiście na zwiększanie marż – w takim przypadku to gracze za to płacą – chociaż zapewne większość z nich nie zauważy różnicy, ponieważ bukmacherzy stopniowo zwiększają marże – co zwykle kończy się o wiele mniejszymi wygranymi po zakładzie. Naturalnie aby tego uniknąć, możesz skorzystać z rankingów bukmacherskich, które mogą pomóc ci określić, który bukmacher posiada najniższe marże na zakłady, które chcesz obstawiać.


STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich.

Poprzedni artykułBłędy bukmacherów, które możesz wykorzystać
Następny artykułLegalny bukmacher Betfan – co warto o nim wiedzieć?
Jaki bukmacher internetowy jest w Polsce legalny? Jest takich wielu, najpopularniejsi to STS, Betclic, Fortuna, Lvbet. Bukmacher internetowy może graczom oferować darmowe bonusy i promocje bukmacherskie takie jak freebety, zakłady bez ryzyka czy nawet bonusy bez depozytów.